L O A D I N G
blog banner

Zihnimizdeki Raflar

Nail Turunç Zihnimizdeki Raflar

Zaman içerisinde zihnimizde bir takım karmaşalar yaşar ve bazen zihnimizin yorulduğunu ve hatta çalışmadığını düşünürüz. Aslında gerçekleşen zihnimizin arşivleme işlevinden kaynaklanan geçiş anıdır.
Bu geçiş sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmak ve beyin hücrelerimizin zarar görmesini engellemek için zihnimize izin vermeli, onu beslemeli ve hatta bilgileri sisteme uygun, doğru bir şekilde yerleştirebilmesi için destek vermeliyiz.

Beynimizde görevli milyonlarca hücre bulunmakta ve her birinin işlevi birbirinden çok farklı olsa da aslında birbirlerini tamamlayıcı görevleri vardır. Beynimizin içi tıpkı depo misali raflardan oluşmaktadır. Gelen verileri geliş amacına, nedenine ve işlevine göre düzenli bir şekilde yerleştirdiğimizde zihnimiz gerektiğinde onları bulmak için aşırı çaba harcamayacak ve rahat bir akış içerisinde işlevini sürdürecektir. Ruh, kalp, zihin ve beden dörtlüsü varlık olarak insan için son derece önemli olmazsa olmaz ortaklardır. Bunlardan biri bile tam manası ile görevini yerine getirmediği zaman akış bozulur ve sağlıklı yaşam döngüsü sekteye uğrar. Hal böyle olunca insan dediğimiz varlık tehlikelere açık savunmasız bir duruma düşer. Ruhumuzu beslemeli, kalbimizi desteklemeli, zihnimizi rahatlatmalı ve bedenimizi bu üçlünün eşsiz uyumu ile donatmalıyız ki içsel ve dışsal olarak dimdik ayakta kalmasını sağlamalıyız.

Zaman zaman zihni rahatlatıcı egzersizler yapılarak zihin rahatlatılmalı ve dinlendirilmelidir. En güzel zihin egzersizi sabah uyandığımızda temiz havada burundan derin derin nefes alarak ağızdan vermek ve aldığımız her nefeste zihnimizde var olan kötü düşünceleri silmektir. İkincisi gün içerisinde yoğun tempodan 5 dakikalığına uzaklaşmak ve aynı uygulamayı yinelemektir. Zihin ile ilgili bir çok çalışma olmasına rağmen bu küçük çalışma oldukça etkili olacaktır.

Nail Turunç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir