L O A D I N G
blog banner

Yaşam Koçu Kimdir

Nail Turunç Yaşam Koçu Kimdir yaşam koçu kimdir

Yaşam Koçu Kimdir?

Herhangi bir ayrım gözetmeksizin, hangi mevki ve makamda olursa olsun, kendindeki farkındalığı yaşamak, hayatındaki beğenmediği yönlerini değiştirmek isteyen, kaliteli bir yaşam sürmeyi hedefleyen ruh sağlığı yerinde olan herkes yaşam koçu ile çalışabilir. Birey bu değişimleri kendisi yapamaz mı veya yaşam koçu kimdir? Bunu açıklamadan önce öncelikle her bireyin kendi özgür iradesinin olduğunu ve kararlarını kendisinin verdiğini unutmayalım. Ve kişi bu çalışmalarda yapacağı bütün süreçleri kendisi kabullenmeli ve atılacak eylem adımlarını kendisi belirlemelidir. Burada koça düşen görev etik ve uygulanabilirliği test etmesidir.

Yaşam koçu kimdir ve birey bu bahsettiklerimizi tek başına yapamaz mı? sorusuna gelirsek eğer birey kendi hayatında yaşadığı olumsuz durumları düzeltmek, planladığı değişimi gerçekleştirmek ve hayatı ile ilgili yeni kararları alırken çevresinin onu yargılamasından sıkıldığı için kendisine enerji veren, değişimini destekleyici ve ilham verici bir yaşam koçu ile birlikte, içinde profesyonellik, saygı, sevgi ve hoşgörünün olduğu uzunca bir yolculuğa çıkmayı tercih eder.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki profesyonel bir koç ile çalışan bireyler daha başarılı ve daha motivasyonu yüksek bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedirler. Koçluk sürecinde sürecin sorumlusu tamamen danışana ait olup Koçun liderliğinde süreç tamamlanır. Bu süreç içinde Koç danışanını çok iyi gözlemlemeli ve güven telkin etmelidir. Kişi koçluk seansına veya gelmeden önce veya koçluk sürecine başlamadan önce yaşam koçu kimdir sorusuna kendi özgür iradesi ile cevap vermeli ve hizmeti almadan önce yapılacak çalışmaların kararını tamamen kendisi vermelidir.

Yaşam koçu kimdir sorusuna bir koç tarafından bakarsak eğer yaşamınızı sadeleştirmek, gereksiz yüklerimizden, kurtulmak ve stressiz bir yaşama merhaba demek için o çok istediğiniz farkındalıklı, başarılı huzurlu ve mutlu bir yaşama daha rahat ulaşabilmeniz için, olumlu düşüncenin harika gücünden yararlanmanızı sağlar. Kendini kanıtlamış bir çok bilgiyi, rahatça yaşamınızda uygulayabileceğiniz pratik teknikleri ve ilkeler, sunar. Bu sayede sadece ne yapmanız gerektiğini keşfetmekle kalmayıp, daha önemlisi tüm bu farkındalıkları yaşamınıza adapte ederek, her öğrendiğiniz teoriyi, pratikte problem diye karşımıza çıkan durumlarda nasıl uygulayabileceğimizi de net olarak görmemize liderlik eder. Yaşam koçu kimdir sorusunun net cevabı aslında bu paragrafta kısaca özetlenmiştir.

Yaşamınızın mimarı siz olun…

Nail Turunç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir