L O A D I N G
blog banner

İnsanın Kullanma Kılavuzu

İnsanın Kullanma Kılavuzu

Nail Turunç İnsanın Kullanma Kılavuzu İnsanın kullanma kılavuzu

 

Dış dünyadan zaman içinde içimize aldığımız korkular, hayatımızı ne kadar da esir altına almış ve bizi köle haline getirmiş. Ne yazık ki insanın kullanma kılavuzunu açıp bir kere bile okumuyor ve gelişi güzel bir şekilde kendi bildiğimizi okuyoruz. Ve en kötüsü de kim ne söylerse inanıyor, o doğrultuda hayat çarkımızı şekillendiriyoruz. Şimdi diyeceksiniz ki insanın kullanma kılavuzu mu olur? Evet olur. Çünkü insan da bir varlık neticede ve onu yaratan var. Yaratılan her canlının yaşam sürecinde belli başlı dikkat edilmesi gereken özellikleri var. Siz bu özellikleri düzgün kullanmaz ve aşırıya giderseniz o her neyse özelliğini kaybeder ve işlevselliğini kaybeder.

İnsanın kullanma kılavuzundan bir haber, kendi hayatını düzenleyememiş, hayatta hiç bir amacı olmayan birilerinin bizim hayat tarzımızı bilmeden yaptığı yorumları içeri alıyor ve o referanslarla yaşamımızı yönlendirmeye çalışıyoruz. Mesela iç dünyamızda büyüttüğümüz ve dışa yansıması ile kişiliğimizi etkileyen korkular ne kadar da masumlar öyle değil mi? Bir korku doğuştan gelmez, durup dururken de ortaya çıkmaz. Korkuları biz kendi irademiz ve dış referansların desteği ile yaratırız. İnsanın kullanma kılavuzuna göre bu noktadan baktığımızda eğer bir korku öğrenilmiş bir durumsa yok edilmesi de öğrenilebilir. Örneğin hepimiz bir gün mutlaka öleceğimizi biliriz ancak buna rağmen yaşamımıza büyük bir coşkuyla devam ederiz. Buradaki kilit nokta zamanını ve şeklini bilememizdir. Ve bununla birlikte hayatın bize getirdiği güzel imkanlara kapılıp sanki hiç bir zaman ölmeyecekmiş gibi yaşamaya devam ederiz. Bunu yapan yine bizim irademiz. İşte bizimde öğrenmemiz gereken bedenimizin kullanma kılavuzu olan irademiz. Ve bunu nasıl kullanacağımız insanın kullanma kılavuzu olan irade de gizlidir. Bunu tam manası ile çözmek için irade kontrolü şarttır.

İnsanlığın varoluşundan günümüze kadar insan her yönü ile araştırılmış ve hala araştırılmaya devam etmektedir. Bana göre insanın kullanma kılavuzu öylesine zengin ve öylesine faydalı ki yeter ki insan kendisini bilmek ve araştırmak istesin. Yüce kitap kur-an da da insanın özü ve yaratılışı ile ilgili en temel ve en hakiki bilgilere ulaşmak mümkün. Yani yaratan insanın kullanma kılavuzunu ezelden ebede kadar bizim hizmetimize sunmuş bile. Böylesine mükemmel bir varlığın sonradan edindiği ufak tefek korkulardan hayatını çekilmez bir hale getirmesi hiçte kabul edilebilecek bir durum değildir.

İnsanın kullanma kılavuzuna göre korkuyu yaratan insan ve onu yenmek için teknik geliştiren yine insan. Özel NLP teknikleri ile bilinçaltı yeniden formatlanarak durumlara olan bakış açıları değişiyor ve kişi hayatına normal seyrinde daha pozitif ve daha verimli bir şekilde devam edebiliyor. İşte NLP’yi de hayatımıza sokan yine insan. Hayatınızda korkulara yer vermeyin, yerlerine daha güzel ve keyif verici anlar koyarak yaşamınızın tadını çıkarın. Mutlaka ama mutlaka insanın kullanma kılavuzu olan iradenizi de kontrolünüz altına alın.

Nail Turunç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir