L O A D I N G
blog banner

İletişimde Denge

Nail Turunç İletişimde Denge

İletişim, duygu ve düşüncelerimizin duyu organlarımız vasıtası ile karşı tarafa iletilme biçimidir. İletişim bir bütündür. Ancak kendi içinde sözlü iletişim ve sözsüz iletişim olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü iletişim, duygu ve düşüncelerin sözcükler vasıtası ile karşı tarafa iletilmesidir. Sözsüz iletişim ise, duygu ve düşüncelerin jest ve mimiklerimiz vasıtası ile karşı tarafa iletilmesi yolu ile meydana gelir.

Konuşma ve duyma özürlü olan insanlar, sözsüz iletişimi kullanırlar ve genel olarak bakıldığında sözlü iletişim kuranlardan daha başarılıdırlar. Bunun nedenlerinin en büyüğü duyguların sözcüklerde tam olarak anlamının olmamasıdır. Beşeri ilişkilerde duyguların önemi büyüktür. İnsanlar duygusal varlıklardır ve duygularını ifade etmek için iletişime geçerler. Karşınızdaki kişiye duygularınızı doğru bir şekilde ifade etmek istiyorsanız duyu organlarınızı mükemmel şekilde kullanabiliyor olmalısınız. Örnek vermek gerekirse ”Seni seviyorum” sözcüğü cümle olarak söylendiğinde pek bir anlamı yoktur. Ancak duyu organları devreye girdiğinde ortaya muhteşem bir seremoni çıkabilir.

İletişim bir sanattır. İletişim denge gerektiren bir sanattır. Eğer dengede olamazsanız beşeri ilişkilerde sorunlar yaşayabilirsiniz. İletişim doğuştan kazanılan bir yetenek değil, çaba harcandığında kazanılabilen bir yetenektir. Eğer hayatınızda iletişim sihirbazı olmak ve KAZAN/KAZAN sistemine dâhil olmak isterseniz dengeli iletişim ağına katılmalısınız.

Sevgilerimle,

Nail Turunç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir