L O A D I N G
blog banner

İkna Süreci

Nail Turunç İkna Süreci

Bir insanı ikna etmenin tek ve en etkili yolu, ona ne istediğini sormaktır. İkna sürecinde karşınızdaki kişinin ne istediğini tam anlamıyla öğrenirseniz ikna süreciniz sağlıklı ilerler. Genel olarak yapılan yanlışlar, doğrudan ürün odaklı sunumlar yaparak karşı tarafa kar amacı güdüldüğünü hissettirmektir. İkna sürecinde empatik dinleme çok önemlidir. Kurduğunuz diyalogda uyum yoksa sonuçta yoktur. Kendinizi düşünün, güvenmediğiniz bir kimseden alışveriş yapmazsınız. Yada güvenmediğiniz ve sevmediğiniz bir kişiden de alışveriş yapmazsınız.”Dost alışverişte belli olur” sözü boşa söylenmiş bir söz değildir.

İkna süreci açılıştan kapanışa kadar süregelen bir seremoni gibidir. Geçişlerin çok yumuşak olması ve karşı tarafın süreçte sıkılmaması gerekir. Süreç içerisinde ikna edilecek konunun ikna uzmanı tarafından çok iyi benimsenmesi ve profesyonel bir müzisyen gibi seslendirilmesi gerekmektedir. Elbette ki görüşme öncesi bir takım fiziksel ve zihinsel hazırlıkların yapılması kaçınılmazdır.

İyi bir ikna uzmanı olmak donanım gerektirir. Yetenek işidir. Ancak iyi bir eğitim almış herkes ikna uzmanı olabilir. Bunun için bir takım süreçlerden geçmeli ve her anlamda donanım sahibi olmalıdır.

Nail Turunç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir