L O A D I N G
blog banner

Bedeninizi Dinleyin

Nail Turunç Bedeninizi Dinleyin bedeninizi dinleyin

Bedeninizi Dinleyin

Bedenimizi tanımanın ve onu dinlemenin pek çok hastalıktan bizleri kurtardığını söylesek bu sizde ne kadar bir fark yaratırdı? Biri size durup dururken bedeninizi dinleyin dese belki karşılık olarak direk sana ne cevabını verirsiniz diye tahmin ediyorum. Şu bir gerçek ki pek çoğumuz bedenimizi dinlemiyor ve ona yeterince hareket alanı tanımıyoruz. Bedenimiz bizleri sarıp sarmalayan varlığımızın somut bir ispatı olan görünür yanımızdır. Daha önce de bahsettiğim ruh, kalp, zihin ve beden dörtlüsünün dördüncüsü ve fiziki açıdan en önemlisidir. Ancak bu dörtlüden bir tanesi bile eksik olsa yaşamı sürdürmek imkansızdır. Bundan dolayıdır ki bedenimizi iyi tanıyalım, ona değer verelim ve gereksiz yüklenmelerden kaçınalım. Bunu hem fiziki açıdan hem de zihinsel açıdan yapmalıyız. Bedeninizi  dinleyin çünkü o size her durumda sinyal verir ve sizden önlem almanızı ister.. 

Sadece uyumak bedenimizi dilendirmez, bunun yanında kalp, zihin ve ruh üçgenine de ihtiyaç duyar. O zaman ilk ders olarak bedeninizi tanıyın ve bedeninizi dinleyin. Bedenimizde bizler için dizayn edilmiş neler var. Kendi bedenimizin beslenme düzeni nasıldır. Çünkü her bedenin beslenme düzeni farklıdır. Bunları araştırarak işe başlayabiliriz. Buradan yazmak isterdim ama bunlar burada yazılı olarak kalır ve pek çoğumuz uygulamaya geçmezdi. Bunu yapmamın amacı araştırmanız ve kendiniz için bir şeyler yapmanızdır. Çünkü her birey kendisinden sorumludur. 

Bedeninizi dinleyin ve ruhunuzun serbest kalması, huzur, güven ve neşe dolması için düşüncelerinizi özgür bırakın. Ruh ve beden bir bütün olarak hareket ettiğinden bedenin serbestliği ve ferahlığı ruhumuza bağlıdır. Ruhumuzu rahatlatıcı telkinlerde bulunmalı onu yüceltmeli ve ona güzelliklerden örnekler sunmalıyız ki bedene yansımasını gerçekleştirsin. İnsan doğası gereği yaşadığı durumlardan çok kolay etkilenebiliyor ve zaman zaman bu stres olarak kendisinde açığa çıkabiliyor. Ve stres durumunu yaşadığında yaşamı sekteye uğrayarak olumsuz davranışlarda bulunabiliyor. Bu gibi durumlarda kişi kendisini dinleyebilmeli ve ruhunu serbest bırakarak daha dingin ve huzurlu bir yaşama doğru yol alabilmelidir.

Sevgiyle kalın,

Nail Turunç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir