En Güzel Gül

Yaşam Koçu ve Yazar Nail Turunç En Güzel Gül en güzel gül

En Güzel Gül

Zamanın birinde bir kasabada yaşayan dünyalar güzeli bir kız varmış.. Bu kız öyle güzel öylesine güzelmiş ki çok uzak şehirlerden ve ülkelerden çok zengin, çok yakışıklı, asil pek çok delikanlı onu görmeye gelirmiş.. Kendisiyle evlenmek isteyen nice prensi nice şövalyeyi reddeden güzel kız kimseleri beğenmezmiş… Ve kızın en sevdiği şey bahçesinde yetiştirdiği civarın en güzel güllerine sahip olmasıymış.

İnsanın Kullanma Kılavuzu

İnsanın Kullanma Kılavuzu

Yaşam Koçu ve Yazar Nail Turunç İnsanın Kullanma Kılavuzu İnsanın kullanma kılavuzu

 

Dış dünyadan zaman içinde içimize aldığımız korkular, hayatımızı ne kadar da esir altına almış ve bizi köle haline getirmiş. Ne yazık ki insanın kullanma kılavuzunu açıp bir kere bile okumuyor ve gelişi güzel bir şekilde kendi bildiğimizi okuyoruz. Ve en kötüsü de kim ne söylerse inanıyor, o doğrultuda hayat çarkımızı şekillendiriyoruz. Şimdi diyeceksiniz ki insanın kullanma kılavuzu mu olur? Evet olur. Çünkü insan da bir varlık neticede ve onu yaratan var. Yaratılan her canlının yaşam sürecinde belli başlı dikkat edilmesi gereken özellikleri var. Siz bu özellikleri düzgün kullanmaz ve aşırıya giderseniz o her neyse özelliğini kaybeder ve işlevselliğini kaybeder.

Hayat

Hayat senin bakış açına göre şekillenir

Yaşam Koçu ve Yazar Nail Turunç Hayat hayat

 

Çoğumuza göre hayat, o kadar uzun gelir ki hiç bitmeyecek zannederiz. O yüzden hep erteleriz isteklerimizi, arzularımızı ve beklentilerimizi. Sonra birde bakmışız ki ömür bitmiş, saçlara aklar düşmüş, organizma eğilmeye başlamış ve gözler görmez olmuş.

Hiç Olmadığın Sen Ol

Yaşam Koçu ve Yazar Nail Turunç Hiç Olmadığın Sen Ol hiç olmadığın sen ol

Hiç Olmadığın Sen Ol

Hayatımız ile ilgili bazı kararları alırken zaman zaman acımasız olabiliyor ve yaşadığımız olumsuzluklardan dolayı fevri hareket edebiliyoruz. İşte bu gibi durumlarda hiç olmadığın sen olmalı ve kararları alırken sakin hareket etmek bizim lehimize olacaktır. Burada yaptığımız şey aslında irademize güvenmemizdir. Bilinçaltımızda irademize güvenmemiz gerektiği kodlanmıştır ve bu tarz kararları alırken otomatikman bu ortaya çıkar.

İrade, içimizde ki başarma isteğinin karşısında doğan tembelliğin ve ertelemenin üstesinden gelebilmek, verilen kararı başarıya ulaşana kadar onu kararlılıkla takip edebilmektir. Gereksiz ve yararsız arzulara boyun eğme isteğinin, duyguların ve eyleme geçme karşısında duran direncin üstesinden gelen iç güçtür. Maddi ve manevi başarının temel taşıdır. Yani irade buna benzer durumlarda ortaya çıkan hiç olmadığın sen olma durumudur. İradenin kontrolü iki şekilde mümkündür. Ya bulunduğun durumdan tamamen çıkarak bu güne kadar davranmadığın gibi davranacak, bu güne kadar sevmediğin gibi sevecek, bu güne kadar düşünmediğin gibi düşüneceksin yani kısacası hiç olmadığın sen olacaksın ki hayat bütünü ile senin olsun.

Pazartesi işe gitmek için kalkmakta bir iradedir, kendi hayatını programlamakta bir iradedir. Kendi iradene ne kadar güveniyorsun? Başaranlar ile başarısız insanlar arasındaki fark sadece ve sadece iradenin gücüne inanmak ve daha fazla deneyimlemekse eğer sen bunun için neler yapıyorsun. Bugün olduğun noktadan memnun değilsen değişmelisin. Ve hayatında fark yaratmak istiyorsan eğer sahip olduğun gücün farkına varmalı ve biraz daha biraz daha fazla çabalamalısın. Bunlar yapmak için işte sana formül hiç olmadığın sen ol. 

Hiç Olmadığın Sen Olmak ve İradenin gücünün farkına varmak için yapman gerekenler;

  • Motivasyonunu yüksek tut.
  • Öz kaynaklarının farkına var.
  • İnsanın oluşumundaki muhteşem dörtlüyü iyi tanı (Ruh- Kalp-Zihin ve Beden)
  • Hedefini hayalinde canlandır ve bir cümlede yaz
  • Eylem adımlarını belirle
  • Hayalin ile eylem adımların arasındaki kombinasyonu kritik et
  • Meta düzeyden hayaline, eylem adımlarına ve kritik edene üçüncü bir göz olarak bak
  • Bu güne kadar düşünmediğin gibi düşün
  • Bu güne kadar bakmadığın gibi bak
  • Bu güne kadar sevmediğin gibi sev
  • Bu güne kadar çalışmadığın gibi çalış
  • Bu güne kadar hissetmediğin gibi hisset
  • Hiç olmadığın sen ol

Ve kendini alkışla,

Nail Turunç

Yaşam Koçu Kimdir

Yaşam Koçu ve Yazar Nail Turunç Yaşam Koçu Kimdir yaşam koçu kimdir

Yaşam Koçu Kimdir?

Herhangi bir ayrım gözetmeksizin, hangi mevki ve makamda olursa olsun, kendindeki farkındalığı yaşamak, hayatındaki beğenmediği yönlerini değiştirmek isteyen, kaliteli bir yaşam sürmeyi hedefleyen ruh sağlığı yerinde olan herkes yaşam koçu ile çalışabilir. Birey bu değişimleri kendisi yapamaz mı veya yaşam koçu kimdir? Bunu açıklamadan önce öncelikle her bireyin kendi özgür iradesinin olduğunu ve kararlarını kendisinin verdiğini unutmayalım. Ve kişi bu çalışmalarda yapacağı bütün süreçleri kendisi kabullenmeli ve atılacak eylem adımlarını kendisi belirlemelidir. Burada koça düşen görev etik ve uygulanabilirliği test etmesidir.

Yaşam koçu kimdir ve birey bu bahsettiklerimizi tek başına yapamaz mı? sorusuna gelirsek eğer birey kendi hayatında yaşadığı olumsuz durumları düzeltmek, planladığı değişimi gerçekleştirmek ve hayatı ile ilgili yeni kararları alırken çevresinin onu yargılamasından sıkıldığı için kendisine enerji veren, değişimini destekleyici ve ilham verici bir yaşam koçu ile birlikte, içinde profesyonellik, saygı, sevgi ve hoşgörünün olduğu uzunca bir yolculuğa çıkmayı tercih eder.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki profesyonel bir koç ile çalışan bireyler daha başarılı ve daha motivasyonu yüksek bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedirler. Koçluk sürecinde sürecin sorumlusu tamamen danışana ait olup Koçun liderliğinde süreç tamamlanır. Bu süreç içinde Koç danışanını çok iyi gözlemlemeli ve güven telkin etmelidir. Kişi koçluk seansına veya gelmeden önce veya koçluk sürecine başlamadan önce yaşam koçu kimdir sorusuna kendi özgür iradesi ile cevap vermeli ve hizmeti almadan önce yapılacak çalışmaların kararını tamamen kendisi vermelidir.

Yaşam koçu kimdir sorusuna bir koç tarafından bakarsak eğer yaşamınızı sadeleştirmek, gereksiz yüklerimizden, kurtulmak ve stressiz bir yaşama merhaba demek için o çok istediğiniz farkındalıklı, başarılı huzurlu ve mutlu bir yaşama daha rahat ulaşabilmeniz için, olumlu düşüncenin harika gücünden yararlanmanızı sağlar. Kendini kanıtlamış bir çok bilgiyi, rahatça yaşamınızda uygulayabileceğiniz pratik teknikleri ve ilkeler, sunar. Bu sayede sadece ne yapmanız gerektiğini keşfetmekle kalmayıp, daha önemlisi tüm bu farkındalıkları yaşamınıza adapte ederek, her öğrendiğiniz teoriyi, pratikte problem diye karşımıza çıkan durumlarda nasıl uygulayabileceğimizi de net olarak görmemize liderlik eder. Yaşam koçu kimdir sorusunun net cevabı aslında bu paragrafta kısaca özetlenmiştir.

Yaşamınızın mimarı siz olun…

Nail Turunç

Sevgi

Yaşam Koçu ve Yazar Nail Turunç Sevgi sevgi

Sevgi

Sevginin gücü geçmişten günümüze kadar ve bizden sonra da sonsuza dek devam edecek bir güçtür. Sevgi tüm canlıların ortak özelliği ve paylaştıkça çoğalan yokluğunda kötü durumların ortaya çıktığı, var olduğu her ortamı güzelleştiren bir duygudur. Bir çiçek sizin ona duyduğunuz muhabbet ile daha güzel açar. Bir muhabbet kuşu ona duyduğunuz hoşgörü ve muhabbet ile size sevgisini konuşarak gösterir. Bir çırak ondan istediğiniz çayı size getirirken gösterir sevgisini. Ve sevgiyle pişen yemek güçlendirir bütün aile bağlarını. Paylaşılan her mutlu an yumuşatır taşlaşmış kalpleri ve bu muhabbet bütün çevreyi sarar.

Aile içerisinde sevgi duvarının yıpranmasına sebep olan her söz ve davranış aile içi şiddete ve aile bağlarının zedelenmesine ve kopmasına sebep olabilmektedir. Bu bilinç ile yetişen her çocuk geleceğimizi inşa ederken daha sağlıklı toplumların temel taşını oluşturmaktadır. İşte bu yüzden çok değerlidirİkili ilişkilerin temel taşıdır. Kullanılan her kötü bir söz sevgi duvarından koparılmış bir tuğla gibi zayıflatır bağlarımızı. Her ne sebeple olursa olsun, toplum içerisinde, ikili ilişkilerde ve aile içi iletişimde yaşanan tartışmalarda sevgi ve saygı çerçevesinde kalınmalı ve kötü durumlara mahal verilmemelidir.

Burada önemli olan aslında sevgi sizin hayatınızın neresinde ve öncelikle kendinizi seviyor musunuz? Kendisini sevmeyen kişi başkalarını da sevemez. Bu içten gelen bir duygudur. Zorla veya sırf birileri söylüyor diye de sevgi oluşmaz. Yaratılan her varlık duygu harmanı ile harmanlanmış ve doğuştan sevgi yüklüdür. İnsan doğası gereği sever, üzülür, ağlar ve hatta isyan eder. Bununla birlikte insanı bu durumdan kurtaracak olan yine bir insandır. Eğer yapıcı cümleler kurarak karşımızdaki dinler ve ona destek olursak bu durumdan çıkması hiçte zor olmayacaktır. Çünkü tatlı dil ve güler yüz yılanı bile deliğinden çıkarır sözü boşa söylenmiş bir söz değildir. 

Sevgi içimizde ki en güzel meziyet, aşk varoluşumuzdan bu yana yaşamak istediğimiz arzumuz, arzularımız ise yerine getirmek istediğimiz beklentilerimiz ve beklentilerimiz hiç bitmeyecek isteklerimizdir. Sevginin aşka dönüştüğü, aşklarımızın gönül dolusu yaşandığı, arzu, beklenti ve isteklerimizin her zaman var olduğu, karşılıklı güven ve huzurun hüküm sürdüğü bir dünya için, yaşamımızdaki farkındalığı yaşamak ve yaşatmak için, birlikte paylaşalım, sevgimizi dolu dolu yaşayalım. 

Sevgi ile kalın,

Nail Turunç